Podróżowanie

Londyn – stolica Wielkiej Brytanii

Krótkie przedstawienie Londynu.

Londyn jest największym miastem w Wielkiej Brytanii, położonym w jego południowo – wschodniej części nad Tamizą. Jest 3 największym miastem w Europie, tuż po Moskwie i Stambule. Obszar stolicy wynosi 1572 km2 i mieszka w niej ponad 8 787 892 osób.

Londyn, miejsce przyjazne turystycznie oraz ciekawe miejsca, które można tam zwiedzić.

W 2018 roku, Londyn odwiedziło 20,42 mln turystów z całego świata – był na drugim miejscu wśród najczęściej odwiedzanych miast świata.

W Londynie jest bardzo dużo atrakcji turystycznych, ze względu na wielkość miasta, ilość miejsc to zwiedzenia jest gigantyczna, dlatego kiedy szykujemy się do zwiedzania stolicy Wielkiej Brytanii, lepiej zaopatrzyć się w jakieś jedzenie oraz picie, gdyż zwiedzenie chociażby najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miejsc zajmie nam cały dzień. Z własnego doświadczenia, jestem tego pewny, gdyż zwiedzenie ćwiartki Londynu zajęło mi cały dzień.

Najciekawsze oraz najczęściej odwiedzane miejsca w Londynie.

Tamiza – rzeka płynąca przez Londyn.

Tamiza jest rzeką w południowej Anglii. Ma ona ponad 346 km długości i należy do jednej z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Jej źródło znajduje się we wzgórzach Cotswolds na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego.

Transport w Londynie

W Londynie mamy wiele opcji poruszania się po mieście. Jednym z najsławniejszych sposobów jest użycie znanego Underground.

Transport miejski

  • Underground jest systemem lokalnych linii kolejowych, przebiegających w tunelach pod ziemią oraz na powierzchni obszaru Londynu. Jest ono jednym z najstarszych systemów metra na świecie. Pierwsi podrózni, skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Jest to naprawdę długi czas temu! System liczy 11 linii i 270 stacji. Jest to naprawdę duża ilość, ale na wielkość całego miasta jest wystarczająca. Codziennie korzysta z niego ponad 3,67 miliona podróżnych.

Transport Lotniczy

  • Londyn jest największym międzynarodowym węzłem transportu lotniczego, londyńskie lotniska przyjęły w 2013 ponad 117 mln pasażerów, największymi są kolejno:
  • Londyn-Heathrow, który obsługuje około 72 mln pasażerów
  • Londyn-Gatwick, który obsługuje około 35 mln pasażerów
  • Londyn-Stansted, który obsługuje około 18 mln pasażerów
  • Londyn-Luton, który obsługuje około 10 mln pasażerów
  • Londyn-City, który obsługuje około 3 mln pasażerów rocznie

Dziękuje za uwagę, see you next time! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *