Kultura

Kulturowe ciekawostki Londynu

Jak większość osób wie, jedną z ciekawszych budowli pod kątem kulturowym jak i turystycznym jest Tower of London. Jest to wieża obronna i pałacowa, która ostatni raz była użyta pomiędzy 1566-1625 rokiem przez króla Jakuba I. Wybudowano ją w 1078 roku dla Wilhelma zdobywcy. Od czasu ostatniego użytkowania budowlę przekształcono w więzienie, pałac, fortecę, a nawet zoo. Znajduje się nad północnym brzegiem Tamizy. Sam środek tego miejsca stanowi Biała wieża, w której znajduje się skarbiec Jewel House, w którym przechowywane są kosztowności i klejnoty królewskie.

Kolejną ciekawą budowlą pod kątem turystycznym i kulturowym jest Opactwo Westminsterskie. Jest to miejsce koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii począwszy od Wilhelma zdobywcy w 1066 roku. W całej historii nie ukoronowano tylko dwóch królów w tym miejscu, ci królowie właśnie w ogóle nie byli ukoronowani. Również jest to miejsce pochówku wielu znanych osób. Wiele ludzi porównuje ten zamek do naszego Wawelu. W 2011 roku w tym miejscu miał miejsce ślub księcia Wiliama i Kate Middleton. Również tutaj została ukoronowana obecna Królowa Elżbieta. W tym miejscu jest też tablica upamiętniająca Wiliama Szekspira.

Kolejnym ciekawym miejscem w Anglii niedaleko Londynu jest Zamek w Windsorze. Jest on nie tylko największym zamkiem w Anglii, ale też na świecie oraz jest nadal używany przez panującego obecnie monarchę. W 2017 roku część tego zamku została stracona w pożarze, m.in sala świętego Jerzego. Natomiast w 1992 spłonęła większa część zamku. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że na zwiedzenie całego zamku potrzeba cały dzień. Warto też przejść się po głównej drodze prowadzącej do głównego wejścia używanego tylko przez królową. We wnętrzu tego zamku znajdują się sale witrażowe z różnymi błyskotkami ze starych czasów. Najciekawsza z całego zamku jest główna sala, w której znajdują się wspaniałe murale na suficie oraz flagi.

Kultura Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest krajem wielonarodowościowym. Widać to po regionach, w każdym panuje inna kultura i obyczaje, w obecnych czasach zwiększa się liczba ludności azjatyckiej i afrykańskiej. Głównym wyznaniem w Wielkiej Brytanii jest Anglikanizm – 57%.

Regionem najbardziej autonomicznym jest Szkocja. Posiada ona własny parlament oraz odrębny system szkolnictwa i sądownictwa. Również szkocki folklor zachował się w tradycyjnej postaci. Najbardziej charakterystyczny dla Szkocji jest system klanowy, czyli dany ubiór dla danego rodu (różniący się kratą na klitach czyli męskich spódniczkach).

Odrębność kulturowa Irlandczyków wyróżnia się wielkim zamiłowaniem do muzyki oraz tańca, najczęściej są to improwizowane i spontaniczne tańce w pubach. W całym kraju obchodzi się również 5 listopada Noc Guya Fawkesa. Pali się wówczas symbolizującą go kukłę oraz urządzane są pokazy sztucznych ogni. Wiele lokalnych uroczystości ma swe początki w pogańskich kultach przyrody i płodności. Należą do nich tańce wokół majowego Gaika (Mayday), Furry Dance w Kornwalii, celtyckie święto Beltane w Szkocji. Najważniejszym świętem w Irlandii są obchody dnia św. Patryka 17 marca. W wielu regionach odbywają się liczne jarmarki, festyny rolnicze połączone z zabawami i konkursami.

Dziękuję za uwagę, see you!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *