Kulinaria

Szkockie potrawy

Dzisiaj zamierzam przedstawić wam kilka szkockich potraw takich jak: Haggis, Cullen skink, Tablet w języku Szkockim (Taiblet), czy też Sticky toffee pudding. Serdecznie zapraszam do czytania :D.

HAGGIS

Haggis jest potrawą, którą można kupić zazwyczaj w szkockich supermarketach, jest to przysmak podawany z ziemniakami i brukwią, powstaje on z:

-Baraniego żołądka,

-podrobów,

-jagnięciny lub wołowiny,

-cebuli,

-płatków owsianych, oraz przypraw.

Zazwyczaj Haggis podawane jest 25 stycznia, w tzw. Burns Night, czyli rocznicę urodzin szkockiego poety Roberta Burnsa, który w 1787 roku na cześć tego narodowego specjału napisał wiersz.

Cullen Skink

Cullen Skink, jest to szkocka zupa rybna, przyrządzona z dorsza lub wędzonego łupacza. Zupa ta tradycyjnie podawana jest w dzień Św. Andrzeja, które odbywa się 30 listopada. Składniki na zupę to:

-wędzony łupacz, lub dorsz,

-ziemniaki,

-woda,

-mleko,

-masło, oraz przyprawy,

Tablet (Taiblet)

Przysłowiowy Tablet, jest to średnio twardy wyrób cukierniczy wytworzony z:

-cukru,

-skondensowanego mleka,

-masła.

Zawiera on mało składników, a w dodatku nie jest trudny w przyrządzeniu. Wszystkie składniki gotujemy razem, aż do fazy miękkiej kulki, a następnie zostawiamy do krystalizacji.

Sticky toffee pudding

Sticky toffee pudding, jest to ciasto z daktyli, które podawane jest na ciepło, jest ono oblane grubą warstwą sosu toffee, czasami jako dodatek dodają do niego ciasto waniliowe. Składnikami potrzebnymi do wykonania Sticky toffee pudding są:

-daktyle bez pestek,

-czarna herbata,

-soda oczyszczona,

-rozpuszczone masło,

-proszek do pieczenia,

-cukru dark muscovado,

-oraz jajek.

To na tyle w dzisiejszym wpisie, dajcie mi znać czy chcielibyście abym załączała jakieś przepisy, i koniecznie dajcie znać o wszystkich smacznych potrawach jakie mieliście okazję zjeść w Szkocji ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *