Kultura

Kultura Szkocka


Kultura szkocka różni się wyraźnie od kultury angielskiej i brytyjskiej. Jej najbardziej rozpoznawalnymi elementami są: tartan, dudy, kilt i whisky. W przeszłości podstawą formą organizacji społecznej Szkocji był system klanowy. Każdy klan posiadał naczelnika, własne zgromadzenie, tartan (wzór kraty), zawołanie, godło i klanowy marsz, grany na dudach. Szkockie klany przetrwały do dziś, kultywując swoje tradycje i kulturę.

Tartan  – krata o różnych kolorach i szerokości. W klasycznej szkockiej kracie układ pasków jest odwzorowany w sposób lustrzany w pionie i w poziomie. Tartanem określa się też wełnianą tkaninę w kratę. Od XVIII w każdy szkocki klan posiada swój własny wzór kraty, uważany za znak rozpoznawczy, odpowiednik herbu. Z tartanu szyje się szkockie kilty, spodnie, nakrycia głowy i inne części garderoby.

Kilt – męska spódnica, narodowy strój szkocki. Znany był już w okresie podbojów rzymskich. Kilt szyje się z jednego pasa materiału o dużej szerokości, który jest plisowany i układany w fason spódnicy kopertowej. Do kiltu tradycyjnie zakładany jest sporran – skórzana lub futrzana torebka przyczepiona do paska na biodrach. Obecnie kilt jest strojem odświętnym, zakładanym podczas oficjalnych świąt i uroczystości rodzinnych. Kilt jest strojem męskim, ale występują także podobne, kobiece stroje z tartanu.

Dudy – narodowy instrument szkocki. Wywodzi się z Azji, w Europie pojawił się w czasach średniowiecza. Jest to instrument dęty składający się z piszczałek melodycznych, piszczałek burdonowych, zbiornika powietrza ze skóry koziej lub owczej oraz rurki do wdmuchiwania powietrza do zbiornika. Oprócz Szkocji tradycja gry na dudach jest obecna także w Irlandii Polsce, na Słowacji, w Rumunii, Czechach, Hiszpanii i Włoszech.

Szkocka Whisky (Scotch Whisky) jest najbardziej znanym szkockim produktem. Od wieków Szkoci i Irlandczycy toczą spory na temat tego, kto wynalazł ten popularny trunek. Szkocka Whisky różni się od tej produkowanej w Irlandii, USA czy Kanadzie zarówno składem, jak i sposobem produkcji. Obecnie występuje wiele gatunków i odmian Szkockiej Whisky. Szczegółowe wytyczne dotyczące jej produkcji zawiera ustawa The Scotch Whisky Act z 1909 roku.

Miejsca warte zobaczenia pod kątem kultury w Stolicy

Arthur’s Seat jest najwyższym szczytem Parku Holyrood, położonym w centrum Edynburga Wzniesienie jest jednym z symboli tego miasta. Szczyt porośnięty jest w dużej części dziką roślinnością. Wznosi się na wysokość 251 metrów, skąd doskonale widać panoramę miasta i zatoki Forth. Jest to bardzo popularne miejsce spacerowe, oddalone zaledwie o 1,5 km od edynburskiego zamku. U stóp wzgórza, od strony północnej, znajduje się szkocka rezydencja królowej brytyjskiej (Pałac Holyrood) oraz Parlament Szkocki.

Narodowe Muzeum Szkocji w Edynburgu w Szkocji powstało w 2006 r. Wraz z połączeniem nowego Muzeum Szkocji ze zbiorami związanymi ze szkockimi antykami, kulturą i historią oraz przyległym Royal Scottish Museum ze zbiorami obejmującymi naukę i technologię, przyrodę, historię i kultury świata.

The Royal Mile – ciąg ulic w centrum Edynburga, prowadzący od Zamku do Opactwa i Pałacu Holyrood. Składają się na niego kolejno Castle Hill (Wzgórze Zamkowe), Lawnmarket, High Street i Canongate.

Royal Mile tworzy główny trakt edynburskiej starówki. Położona jest na grzbiecie wulkanicznej góry, na której szczycie znajduje się zamek. Historycznie jest najstarszą ulicą miasta. Dla zabudowy położonej wzdłuż tej ulicy charakterystyczna jest znaczna wysokość kamienic, sięgających niekiedy dziesięciu pięter. Wynika to ze znacznego zaludnienia w średniowieczu, kiedy Edynburg był miastem zamkniętym w murach i jedynym sposobem na stworzenie nowych mieszkań była dobudowa kolejnych pięter do istniejących domów. Innym typowym elementem ulicy są closes, wąskie korytarze pomiędzy budynkami, prowadzące na niewielkie dziedzińce, do ogrodów na tyłach bądź na sąsiednie ulice. Royal Mile przez większość roku oblegana jest przez turystów, a w czasie festiwalu teatralnego spotkać tu można grupy teatralne, mimów i cyrkowców. Wypełniona jest przeróżnymi pamiątkarskimi sklepikami z whisky, kiltami i innymi wyrobami rzemieślniczymi. Znajdują się tu także godne uwagi muzea i kościoły oraz urzędy, w tym Sąd Najwyższy Szkocji.

zdjęcie zrobione podczas Festiwalu Teatralnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *