Celebryci

J. K. Rowling- “matka” Harrego Pottera

Osoba znana na całym świecie. Słysząc to nazwisko każdy pewnie ma w głowie autorkę przygód słynnego czarodzieja- Harry’ego Pottera. Jednak, jak powstała książka? I skąd pomysł na tak barwną serię opowieści? Poniższa, krótka biografia pokaże, kim była J.K. Rowling przed wydaniem serii książek o młodym magu.

Lata dzieciństwa

Joanne Kathleen Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury w Wielkiej Brytanii, jako córka Anne i Petera Jamesa Rowlingów. Ze strony matki ma korzenie francuskie i szkockie. Rowling, zwana przez najbliższych Jo, już od najmłodszych lat chciała zostać pisarką. Początkowo nic nie wskazywało na to, że jej się to uda. W wieku czterech lat, wraz z rodziną, zamieszkała w Winterbourne. Uczęszczała do szkoły średniej Wyedean School, w której matka pisarki pracowała jako technik w Wydziale Nauk. Jo nie była, jak sama określa, „przebojowym” dzieckiem, raczej nieśmiałym i nie do końca wierzącym w swoje umiejętności. Pisarka nazwie później swoje dzieciństwo trudnym, na co miała wpływ choroba matki oraz problematyczna relacja z ojcem, z którym pisarka, już jako dorosła osoba, zerwie kontakt na lata. 

Studia “dla rodziców”

Pod naciskiem rodziców, przyszła autorka światowego bestselleru, zamiast studiowania literatury angielskiej i kreatywnego pisania, wybrała filologię klasyczną i filologię francuską, z których uzyskała licencjat. Rodzice bowiem wierzą, że ten kierunek da jej zawód, z którego będzie mogła się utrzymać. Joanne studia na University of Exeter wspomina dobrze, choć wolała podczas nich czytać Dickensa i Tolkiena, niż literaturę francuską. Wykładowcy zapamiętali ją jako studentkę, która wywiązywała się z zadań, ale nie robiła nic więcej, ponad to, czego od niej wymagano. Na ostatnim roku wyjechała na roczne stypendium do Paryża, które zaszczepiło w niej wiarę, że w jej życiu wydarzy się coś niezwykłego. Po ukończeniu studiów Rowling zamieszkała w Londynie i podjęła pracę sekretarki w Amnesty International, początkując szereg kolejnych zatrudnień w tym charakterze u innych pracodawców i cały czas pisząc do szuflady. W tym czasie miała już za sobą dwie próby wydania książek, które jednak spełzły na niczym.

(nie)udane małżeństwo

Będąc w Portugalii, pewnej upalnej nocy, podczas wypadu z koleżankami do baru, poznaje portugalskiego dziennikarza telewizyjnego, Jorge Arantesa, z którym świetnie się jej rozmawia o Jane Austen. Po kilku miesiącach płomiennego romansu w 1992 r. biorą ślub. W lipcu 1993 roku rodzi się im córka, Jessica. Jednak ich wspólne życie, z winy męża, staje się dla Rowling i jej malutkiej córeczki koszmarem. Okazuje się, że są źle dobrani, a Jorge na dodatek lubi bić kobiety. Po ostatniej domowej awanturze, Joanne z podbitym okiem jedzie na policję i odbiera mężowi córkę. Para rozwiodła się w 1993 roku. Po rozwodzie pisarka razem z córką wróciła do Londynu. W 2001 roku poślubiła młodszego o 6 lat Neila Michaela Murraya i ma z nim dwójkę dzieci. Pięcioosobowa rodzina zamieszkała w siedemnastowiecznej posiadłości w Szkocji, mając w posiadaniu jeszcze kilka innych nieruchomości. 

Rowling i Arantes
Rowling i Murray

Wzloty i upadki w karierze

Przez długie lata los nie szczędził pisarce poważnych problemów na drodze do kariery, choć może gdyby nie wszystkie te niedogodności i niepowodzenia w życiu osobistym i zawodowym, które Rowling wytrwale przekuwała w dorobek pisarski, opowieść o małym czarodzieju nigdy by nie powstała. J.K. Rowling napisała dwa utwory, z których żaden nie został wydany, zanim postanowiła stworzyć przygody Harry’ego Pottera. W 1990 roku nastąpił przełom. Czekając na spóźniony o cztery godziny pociąg z Manchesteru do Londynu, przyszła jej pewna myśl do głowy, a właściwie pewien bohater, mały chłopiec o czarodziejskich mocach. Cztery godziny to dużo czasu, zwłaszcza gdy wpadnie się na świetny pomysł, który rozwija się w umyśle jak błyskawica. Zarys powieści został przygotowany podczas oczekiwań na opóźniony pociąg. Jak sama mówi, zanim osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postacie oraz znaczną część fabuły książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Rowling dotarła do swego mieszkania w Londynie i zaczęła pisać ciąg dalszy. Pracę nad książką przerwała na jakiś czas śmierć matki. Było dla pisarki silnym wstrząsem, dlatego też uczyniła głównego bohatera powieści sierotą, z magiczną mocą, którą zawdzięcza utraconej matczynej miłości. W 1995 roku wydała pierwszą książkę o młodym czarodzieju, Harrym Potterze („Harry Potter i kamień filozoficzny”), która niespodziewanie dla samej autorki odniosła spektakularny sukces i zapoczątkowała 7-częściową serię jego niezwykłych przygód. Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 400 milionów egzemplarzy książek J.K. Rowling.

Internetowe przedsięwzięcia

J.K. Rowling prowadzi również stronę internetową poświęconą tematyce Harry’ego Pottera, Pottermore. Na stronie można przeżyć przygody Harry’ego, jako główny bohater. Po premierze siódmego tomu Rowling poinformowała na stronie o planach zrealizowania encyklopedii poświęconej tematyce Harry’ego Pottera, na wzór Historii Hogwartu. W 2012 roku autorka ogłosiła rozpoczęcie prac nad tym projektem. Pieniądze ze sprzedaży encyklopedii zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Nowe początki

W 1991 roku rozczarowana sobą i swoim nieudanym życiem zawodowym, nie mogąc podnieść się po śmierci matki, Rowling postanawia wyjechać do Portugalii, aby dzięki tak radykalnej zmianie, zacząć wszystko od nowa. Dostaje pracę w szkole językowej w Porto jako nauczycielka języka angielskiego. Uczy popołudniami, przed południem natomiast pisze, słuchając Czajkowskiego. W grudniu 1993 roku, w poczuciu klęski, wraca do Anglii z pięciomiesięcznym niemowlakiem i trzema rozdziałami powieści o Harrym Potterze w walizce. Wybiera Szkocję, Edynburg, aby być blisko siostry, jedynej bliskiej osoby. Jako samotna matka stara się o zasiłek. Jest niewielki, nie starcza jej na utrzymanie. Obca Szkocja, samotność i strach o przyszłość swoją i córki powodują, że popada w depresję. Poddaje się leczeniu w szpitalu, w jej karcie chorobowej pojawiają się wpisy o myślach samobójczych. Wówczas na pomoc przyjdzie jej chłopiec w okularach, o niespotykanych zdolnościach magicznych.

Światowy sukces

Rowling po wyjściu ze szpitala wraca do pisania. Z obserwacji szpitalnych czerpie inspirację do tworzenia kolejnych bohaterów powieści. W 1995 roku kończy powieść, której nada tytuł “Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Pierwsze próby znalezienia wydawcy spełzną jednak na niczym. Zwraca się po fachową pomoc do agencji literackiej, która szuka wydawców dla obiecujących młodych pisarzy. Redakcji, które odrzuciły książkę Rowling jest około 12, ale ich nazwy są mało znane. Nikt nie chce chwalić się porażką, jaką było odrzucenie przyszłego światowego bestselleru. Dopiero po roku poszukiwań znalazł się wydawca, który rozpoznał w powieści Rowling kurę, która zniesie nie jedno, ale szereg złotych jaj. Powieść została wydana w 1997 roku przez londyńskie wydawnictwo Bloomsbury, podobno w dużej mierze dzięki ośmioletniej córeczce dyrektora wydawnictwa, która przeczytawszy pierwszy rozdział natychmiast zażądała następnego. Krytyka przyjęła powieść debiutantki entuzjastycznie. W 1998 roku amerykańska wytwórnia filmowa Warner Brothers kupiła prawa do ekranizacji powieści Rowling, tym samym czyniąc z byłej sekretarki milionerkę i osobę znaną na całym świecie. Powieść o Harrym Potterze została przetłumaczona na 35 języków. W 2016 roku ukazała się jej ostatnia część.

Twórczość pozornie łatwa

Po pierwsze, sukces J.K. Rowling bierze się z tej prostej przyczyny, że jej twórczość po prostu nie jest nudna. Akcja jest wartka, pełna intrygujących zwrotów i zaskakujących wydarzeń, które domagają się od czytelnika lektury aż do pełnego ich wyjaśnienia. Przy tym postacie są wyraziste, niezwykle wiarygodne psychologicznie, do tego rozwijane w kolejnych pozycjach cyklu. Zatem przedstawiany świat posiada wiele cech realności, barw i precyzyjnych szczegółów. Magiczne elementy, postaci ciekawe i dziwne oraz wiele interesujących rozwiązań fabularnych sprawia, że książki te czyta się niejako ”jednym tchem”.

Inne publikacje

Pod pseudonimem Robert Galbraith napisała także cztery książki – „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik”, „Żniwa zła” oraz „Zabójcza biel”. To kolejne części serii kryminałów z detektywem Cormoranem Strikem w roli głównej. Telewizja BBC One zrealizowała serial na ich podstawie. 27 września 2012 roku została wydana jej pierwsza książka dla dorosłych – Trafny wybór – na podstawie której powstał serial telewizyjny.

 

 

Źródło: https://zyciorysy.info/j-k-rowling/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *