Celebryci

Śmierć księcia Filipa [*]

Śmierć księcia Filipa poruszyła całym światem, (urodził się 10 czerwca 1921 zmarł 9 kwietnia 2021 roku.) Miał 99 lat. W Wielkiej Brytanii trwa żałoba narodowa, która zakończy się 17 kwietnia. W tym dniu odbędzie się pogrzeb męża królowej Elżbiety II. Oczywiście jak na dzisiejsze czasy i różne obostrzenia na pogrzebie będzie tylko 30 osób. Uczestnicy sobotniej ceremonii pogrzebowej będą mieli na twarzach maski. Zachowają także odpowiedni dystans społeczny. W kaplicy św. Jerzego królowa Elżbieta II będzie siedziała osobno. Pałac Buckingham powiedział, że “królowa stanęła przed bardzo trudnymi decyzjami przy wyborze uczestników, gdyż według planów sprzed epidemii miało w nim wziąć udział około 800 osób, a monarchini chciała, aby wszystkie gałęzie rodziny księcia były reprezentowane”.

Pałac nie zdradzał szczegółów dotyczących stanu zdrowia księcia, informacje publikowane w mediach były spekulacjami. Z doniesień medialnych wynikało, że stan zdrowia księcia od pewnego czasu pogarszał się, a w ostatnich dniach małżonek królowej był już bardzo słaby. Mimo to lekarze podjęli decyzję o wypisaniu księcia ze szpitala do domu. Ostatnie dni swojego życia spędził w zamku Windsor w towarzystwie królowej Elżbiety II.

Pałac Buckingham poinformował o śmierci księcia Filipa, małżonka królowej Elżbiety II. W mediach społecznościowych zamieszczono post o treści:

“It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh. His Royal Highness passed away peacefully this morning at Windsor Castle.”

Zródło: Twitter/The Royal Family

Życiorys Księcia Filipa

Urodził się na wyspie Korfu 10 czerwca 1921 jako Filip książę Grecji i Danii. Jedyny syn i ostatnie dziecko księcia Andrzeja, syna króla Grecji Jerzego I oraz księżnej Alicji Battenberg. Początkowo Filip uczył się w amerykańskiej szkole w Paryżu. W 1928 został wysłany do Wielkiej Brytanii, aby uczęszczać do Cheam School. Jego matka została umieszczona w domu opieki po wykryciu u niej schizofrenii, natomiast ojciec przeprowadził się do małego mieszkania w Monte Carlo. W 1933 Filip został wysłany do elitarnej niemieckiej szkoły Schule Schloss Salem, natomiast niecały rok później zaczął studiować w prywatnej szkole Gordonstoun w Szkocji. W 1937 w wypadku lotniczym pod Ostendą w Belgii zginęła jego siostra – księżna Cecylia z mężem, dwoma synami i teściową. W 1939, po ukończeniu Gordonstoun, książę Filip wstąpił do Royal Navy i ukończył Royal Naval College w Dartmouth jako najlepszy kadet na kursie. W 1944 przeniósł się na nowy niszczyciel HMS „Whelp”, na którym prowadzono działania w ścisłej współpracy z nowo utworzoną Brytyjską Flotą Pacyfiku. W 1939 król Jerzy VI oraz królowa Elżbieta przybyli z oficjalną wizytą do Akademii Marynarki w Dartmouth. Wizyta jednak nie doszła do skutku z powodu panującej wówczas epidemii świnki. Wówczas królowa oraz Louis Mountbatten poprosili Filipa, aby ten zajął się dwiema królewskimi córkami: Elżbietą oraz Małgorzatą. 18-letni wysoki i postawny oficer wywarł wielkie wrażenie na księżniczce Elżbiecie, która zakochała się w Filipie, z którym utrzymywała następnie kontakt listowny. Ślub odbył się w opactwie westminsterskim i był transmitowany przez radio BBC do ponad 200 milionów ludzi na całym świecie. W ślubie nie mogły uczestniczyć siostry księcia Filipa, które wyszły za mąż za książąt niemieckich, którzy mieli bliskie stosunki z reżimem nazistowskim. Po ślubie Filip wraz ze swoją małżonką zamieszkali w rezydencji Clarence House w Londynie. 14 listopada 1948 na świat przyszło pierwsze dziecko – książę Karol, natomiast niecałe dwa lata później księżniczka Anna. Jako małżonek królowej Filip uczestniczył i pomagał jej w obowiązkach, jako suwerenny towarzysz w ceremoniach, takich jak Inauguracje Obrad Parlamentu w krajach Wspólnoty, obiadach państwowych i wizytach zagranicznych. Filip był pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który latał helikopterem, odwiedzając i nadzorując oddziały, które miały wziąć udział w koronacji Elżbiety. Sam książę nie został koronowany, ale klęknął przed Elżbietą i przysiągł, że „jest jej lennym sługą życia i zdrowia”. 9 kwietnia 2021 Pałac Buckingham ogłosił informację o śmierci 99-letniego księcia Filipa. Monarcha zmarł rano, spokojnie, na zamku Windsor.

Pełen życiorys Księcia Filipa znajdziecie na stronie :

Zapraszamy do komentowania wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *