Kulinaria Kultura

Erasmus+ / Hiszpania

Nasza szkoła organizuję projekt “Erasmus +”, gdzie grupa uczniów  wybiera się na miesięczny staż zawodowy, dzięki temu uzyskując nowe doświadczenia oraz przeżycia, wybierają się do krajów takich jak:

  • Hiszpania
  • Portugalia
  • Włochy
  • Niemiec

 

Z tego powodu chciałbym przedstawić wam kilka ciekawostek na temat hiszpańskiej kultury, kuchni oraz tradycji 🙂 Zapraszam do dalszej części ! 

{For this reason, I would like to present you some interesting facts about Spanish culture, cuisine and traditions of 🙂 Feel free to continue!}

————————————————————————————————————

Fiesta i siesta !!!

Sjesta w Hiszpanii zwykle jest dla Polaków mało zrozumiała. Dla Hiszpanów i mieszkańców wielu innych krajów (np. Włoch czy Grecji) – jest ona często niezbędna i stanowi niemal styl życia. Zgodnie z tą zasadą między godziną 12:00 a 15:00 duchowni całkowicie wyciszali się i odzyskiwali energię na dalszy ciąg dnia. Główny cel to odpoczynek i regeneracja energii potrzebnej do dalszej pracy po zakończeniu sjesty. Niektórzy wykorzystują tych kilka godzin na spędzenie czasu z rodziną. Inni jedzą obiad i ucinają sobie drzemkę, a jeszcze inni udają się na plażę i korzystają z uroków słonecznego dnia. Czysz to nie piękne ? 


Hiszpańska gastronomia

numero uno: Gazpacho

     hiszpański chłodnik z pomidorów

{Spanish tomato cooler}

                                                    ——————————

Numero dos : Churros

 Wypiek z ciasta parzonego, smażony na głębokim oleju. Najczęściej podawany jest na śniadanie, w towarzystwie gęstej, gorącej czekolady lub sosu czekoladowego. Mniam !

{Baking from steamed dough, deep-fried. It is most often served for breakfast, accompanied by thick, hot chocolate or chocolate sauce. Yum! }

                                                      ——————————-

Numero Tres: Tapas

Tapa to przystawka lub przekąska w kuchni hiszpańskiej.
Tapas mogą być zimne (takie jak mieszane oliwki i ser) lub gorące (takie jak chopitos, które są panierowane, smażone kalmary).

   {A tapa is an appetizer or snack in Spanish cuisine.
Tapas may be cold (such as mixed olives and cheese) or hot (such as chopitos, which are battered, fried baby squid).}

                                       ————————————————-

Moim zdaniem kuchnia hiszpańska jest ciekawa, nie mogę się doczekać aż w końcu jej skosztuje, kto wie może niedługo pojawią się przepisy na te niesamowite dania.

{In my opinion, Spanish cuisine is interesting, I can not wait to finally taste it, who knows maybe soon there will be recipes for these amazing dishes.}


Przywitanie / Welcome

ludzie w Hiszpanii są bardzo otwarci na nowe znajomości i na innych ludzi. Hiszpanie nie boją się okazywać emocji i w związku z tym nawet nowo poznaną osobę całują dwa razy w policzki. Jeśli podamy Hiszpanowi rękę na przywitanie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uzna on nas za osobę zimną lub oschłą.

{people in Spain are very open to new acquaintances and to other people. Spaniards are not afraid to show emotion and therefore even a newly met person kisses twice on the cheeks. If we give the Spaniard a hand to greet him, there is a very high probability that he will consider us a cold or dry person.}

————————————————————————————————————

Korrida

Może kojarzycie tą tradycje z różnych filmów lub bajek ? (Corrida) ta sztuka walki jest prawdziwym rytuałem. W Hiszpanii ta Korrida jest uważana za sztukę, a nie za okrucieństwo czy znęcanie się nad zwierzętami. Aktualnie jest jednak coraz więcej przeciwników corridy i w niektórych regionach Hiszpanii jest ona zakazana.

{Maybe you associate this tradition with various films or fairy tales? (Corrida) this martial art is a real ritual. In Spain, this Corrida is considered an art, not cruelty or animal abuse. Currently, however, there are more and more opponents of the corrida and in some regions of Spain it is banned.}


Wspaniałe zdjęcia Hiszpańskich uroków / Wonderful photos of Spanish charms

 

!!! Za niedługo mianowicie za miesiąc pojawi się video-blog ! Właśnie z wyjazdu do Hiszpani 🙂 Wyczekujcie ! Bo będzie warto ! Zapraszam do komentowania i zadawania pytań w komentarzach. Życzę miłego dnia/wieczoru ! 

!!! Soon, in a month there will be a video-blog! Just from a trip to Spain 🙂 Wait! Because it will be worth it! Feel free to comment and ask questions in the comments. Have a nice day/evening! 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *