Kultura

Valentine’s Day czyli Święto Zakochanych

Dziś porozmawiamy sobie o Święcie Zakochanych, które corocznie obchodzi się 14 lutego.

Walentynki przez wiele osób są źle określane. Wiele osób Święto Zakochanych nazywa Świętem Miłości,co ma z tym pierwszym trochę wspólnego, jednak  są między nimi różnice.

 

 

We współczesnych czasach Walentynki najczęściej obchodzi się poprzez wspólne spędzanie czasu przez pary, kupowanie sobie miłosnych prezentów, czy wręczanie okolicznościowych kartek z życzeniami. Dla wielu osób 14 lutego to idealna okazja, by wyznać miłość obiektowi swoich westchnień.

 

 

Początku historii Walentynek należy szukać cofając się do Średniowiecza.  W tym właśnie okresie na terenach południowej i zachodniej Europy zaczęto obchodzić to święto.

 

 

Zwyczaje tego święta w głównej mierze pochodzą z Cesarstwa Rzymskiego; polegały one na poszukiwaniu wybranki swojego serca, między innymi wyciągając jej imię ze specjalnej urny.

 

Średniowieczne święto katolickie ze zwyczajami pochodzącymi z Cesarstwa Rzymskiego obecnie kojarzone jest z postaciami mitologicznymi takimi jak Kupidyn czy Eros.

 

 

Walentynki spotykają się dość często z krytyką ze strony polskiego społeczeństwa i spotykają się z zarzutami amerykanizacji i zaprzeczeniu polskim rodzimym tradycjom. Do tych zarzutów dochodzi krytyka za komercyjne i konsumpcjonistyczne podejście ze strony mediów i biznesmenów.

 

Dla singli Walentynki mają charakter opresywny, związany ze zbyt dużym obnoszeniem się par w życiu publicznym, dlatego społeczność quirkyalon uznała 15 lutego jako “Dzień Singla” będący “Antywalentynkami”.

 

 

A Wy? Jak spędzacie Walentynki? Może dla Was to po prostu dzień jak każdy inny? Dajcie znać w komentarzach pod artykułem. Do następnego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *