Kultura

Jestem kobietą

Prawa Kobiet to temat, który budzi duże kontrowersje. Może to dość dziwne, ale do dzisiaj w nie każdym kraju kobiety mogą tyle samo co mężczyźni.

Eksperci Światowego Banku utworzyli raport, w którym zabrali pod uwagę takie aspekty jak wynagrodzenie, swobodę w poruszaniu się, zawieranie związków małżeńskich, konieczność posiadania potomstwa, zarządzanie pieniędzmi, możliwość prowadzenia biznesu, emeryturę. Maksymalną liczbę punktów uzyskało tylko 6 krajów, pokazuje nam to, że są to kraje gdzie kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni. Najbardziej rozwinięta w tym temacie jest Francja, która w ostatnich 10 latach wprowadziła płatne urlopy rodzicielskie, w życie weszła ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz sankcje za molestowanie w miejscu pracy.

Najgorzej rozwijającymi się krajami są, kraje Bliskiego Wschodu oraz Afryki Subsaharyjskiej, średnia punktów wynosi tam zaledwie 47. Patrząc na to może się wydawać, że jako Europa jesteśmy dobrze rozwinięci pod względem równości, ale to nie jest do końca prawda.

Najmniej bezpiecznym krajem według raport „2018 Global Wealth Migration Review”, sporządzony przez „New World Wealth”, uznano: Somalię, Sudan, Irak i Syrię. Tu kobiety mają najmniej praw i nie są bezpieczne. Za to najbardziej bezpiecznymi krajami według raport „2018 Global Wealth Migration Review”, sporządzony przez „New World Wealth”,  Australię, Maltę i Islandię, a w samej Europie: Polskę, Maltę, Monako i Islandię.

UNIC Warsaw / Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *