Kultura

Halloween is coming…

Halloween to święto obchodzone w wielu krajach 31 października. Wiąże się z nim zwyczaj przebierania się w straszne stroje demonów, duchów czy czarownic ale także bohaterów z filmów czy bajek. Z tradycją obchodzenia Halloween głownie powiązane są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, ale także Kanada, Australia czy Irlandia. W Polsce tradycja ta nie jest tak często spotykana.

 

Nazwa Halloween pochodzi od słów „All Hallows’ Eve” ,co oznacza wigilię Wszystkich Świętych, czyli dzień poprzedzający to święto. Z całą tradycją Halloween na pewno kojarzą się nam symbole tego święta czyli wydrążone, podświetlane dynie, latające na miotle czarownice, wampiry, duchy czy nietoperze.

Zwyczaj straszenia ludzi wywodzi się z wiary ludzi w to że w tym dniu zacierają się granice między światem ludzi żywych i umarłych. Z obawy przed złymi duchami nakładano różne odrażające przebrania, aby je odstraszyć.

Nieodzownym elementem tego dnia są także zwyczaje, które kultywowane są co rok. Są to na przykład trick or treat ,czyli cukierek albo psikus.

Bardzo popularnym zwyczajem jest także Apple bobbing, czyli zwyczaj polegający na łowieniu ustami jabłek z miski z wodą.

Jednak najbardziej popularnym zwyczajem jest tworzenie Jack-o’-lantern, czyli Halloweenowej latarni zrobionej z wydrążonej dyni. Odnośnie tego zwyczaju istnieje pewna legenda opowiadająca o mężczyźnie imieniem Jack, który za swe skąpstwo – po śmierci nie poszedł do nieba, a że zadarł również z diabłem to nie chciano go także w piekle. Za karę Jack miał chodzić z lampionem po świecie aż do Dnia Sądu Ostatecznego.

 A oto kilka ciekawostek na temat Halloween:

  • Pierwotnie straszne twarze rzeźbiono nie w dyni, a w rzepie.
  • Początki Halloween pochodzą z celtyckiego festiwalu poświęconego zmarłym (Samhain). Wierzono, że duchy zmarłych wracają na zimie i tu się błąkają.
  • Mówi się, że biedne dzieci chodziły od drzwi do drzwi prosząc o pieniądze, ale bogate dzieci również dołączyły do zabawy tworząc zwyczaj zbierania cukierków.
  • Halloween jest zaraz po Bożym Narodzeniu najpopularniejszym świętem na świecie.
  • W tym dniu czarownice, w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.
  • W Polsce Halloween pojawiło się na początku lat 90-siątych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *