Czas kontynuować przygodę po krajach anglojęzycznych. Kolejny przystanek – Kanada!
Dzisiaj zagłębimy się bardziej w historię tego kraju, aby odpowiedzieć na pewne ciekawe pytanie. Dlaczego w zasadzie Kanada ma na swojej fladze liść klonu? I dlaczego to drzewo jest tak bardzo utożsamiane z tym państwem?
Dla Kanadyjczyków, drzewo klonowe stało się symbolem przetrwania. Jest tak nazywane, ponieważ syrop klonowy wytworzony z soku pnia klonu pomagał Indianom jak i kolonistom przetrwać srogie zimy. Syrop ten był dla nich jedynym głównym źródłem węglowodanów.
Co więcej, w historii Kanady, w czasie wojny ranni żołnierze używali liści klonu lub leków z syropu klonowego jako bandaży i leków na obrażenia.
Ciekawostka! –> Klon ma w pewnym stopniu właściwości zdrowotne. Właściwości te jako pierwsi docenili Indianie z Ameryki Północnej, używając odpowiednio przygotowanej kory lub korzeni do trudno gojących się ran czy też stosowano to również jako środek uśmierzający i znieczulający ból.
Do tego liść klonu pojawia się nie tylko we fladze, ale również w ich walucie w niektórych monetach:
Jak i w herbie:
A słyszeliście o symbolice trzech liści klonu wyrastających z jednej gałęzi na herbie?
Liście te mają reprezentować mieszkańców Kanady:
– pierwotnych – Indian,
– pierwszych francuskich i angielskich osadników,
– imigrantów, głównie z Europy.
A teraz nieco ciekawostek o samym syropie klonowym:
- aż 71% syropu klonowego pochodzi głównie z Kanady?
- aby wytworzyć syrop klonowy, potrzeba nam soku zebranego spod kory drzewa klonowego. Zbieranie soku wygląda w sposób następujący:
- Pojedyncze drzewo dostarcza od 35 do 50 litrów soku w sezonie i musi mieć od ok. 30 do 40 lat.
- Jednym z kanadyjskich przysmaków jest cukierek toffi zwany mapple taffy, wytworzony z użyciem śniegu i syropu klonowego.
Z tym słodkim akcentem, dziękuję Wam za uwagę!