Bez kategorii Blog Język Monarchia Nauka Życzenia świąteczne

Kobiety w historii

Drogie Panie, z okazji dzisiejszego święta, składamy Wam jak najszczersze życzenia!

Przygotowałam również listę kilku najsłynniejszych kobiet z krajów anglojęzycznych i ich dokonania. Zapraszam do czytania!

Elżbieta II –  była królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

-> Byłej królowej Anglii można przypisać to, że była najdłużej panującym ze wszystkich brytyjskich monarchów i najdłużej panującą w historii kobietą – głową państwa. Służyła przez aż 70 lat!

Margaret Thatcher – była premier Wielkiej Brytanii

-> Była pierwszą kobietą, która została wybrana na szefową partii rządzącej. Zwana “Żelazną Damą” była premierem Wielkiej Brytanii przez trzy kadencję. Przydomek swój otrzymała z powodu swojej stanowczości w rządach wobec stosunku do strajkujących górników oraz komunizmu.

Ciekawostka! –> Jej działania, które zapobiegły kryzysowi społecznemu, połączyły liberalizm, konserwatyzm i monetaryzm. Przez to powstał również termin “thatcheryzm“!

Diana Frances Spencer – księżna Walii.

-> Jej determinacja i poświęcenie w sprawie walki o prawa kobiet były godne podziwu. Angażowała się również w pomoc potrzebującym i walczyła z wieloma problemami społecznymi, takimi jak AIDS, bezdomność i uzależnienia. Nie bez powodu nazywano ją Królową Ludzkich Serc!

Rosa Parks – afroamerykańska aktywistka na rzecz praw człowieka

-> Zapisała się w kartach historii przez odmówienie odstąpienia miejsca białemu mężczyźnie w autobusie w 1955 roku. Dzięki jej postawie, a później nawet działalności doprowadziło to do licznych protestów i marszów. Walczyła z segregacją rasową i była inspiracją dla wielu ludzi o ciemniejszej karnacji.

Cecilia Payne Gaposchkin – brytyjska astronomka, która odkryła tajemnicę słońca.

-> Z początku Cecilia studiowała botanikę, ale po tym jak przypadkiem trafiła na wykład pewnego fizyka, zainteresowała się właśnie nauką tej dziedziny. Natychmiast zmieniła kierunek. Dzięki tej zmianie, teraz dzięki niej wiemy, że Słońce jest tak naprawdę głównie zbudowane z helu i wodoru.

Dziękuję za uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *