Kultura Podróżowanie

American dream, czyli życie w USA

(Mapa państw anglojęzycznych)


Zacznijmy od podstaw, w tym wpisie dowiecie się między innymi: 

  1. Gdzie znajdują się Stany Zjednoczone? Jak są podzielone? Prezydenci na przestrzeni najbliższych lat.
  2. Jakie są tradycje w Stanach Zjednoczonych?
  3. Najciekawsze atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca w USA,
  4. Najpopularniejsze osoby i ich osiągnięcia,
  5. Galeria zdjęć. 

Gdzie znajdują się Stany Zjednoczone? Jak są podzielone? Historia USA i prezydenci na przestrzeni najbliższych lat. 

                                                                           1.1 Stany Zjednoczone znajdują się w Ameryce Północnej, (ang. United States of America). Stany Zjednoczone są jednym z największych państw na świecie pod względem powierzchni. Na ogół zajmują one trzecie miejsce pod tym względem. 

1.2 United States of America, podzielona jest na 50 stanów, największe z nich to: Alaska, Teksas, Kalifornia, Montana, Nowy Meksyk. Co ciekawe każdy z poszczególnych stanów ma swoje tradycje, a co najbardziej szokujące, że każdy osobny stan ma swoje własne prawo!  

Prezydenci USA

 

President George W. Bush. ( 2001-2009 )
President Barack Obama ( 2009 – 2017 )

Donald Trump ( 2017- 2021)

President Joe Biden ( Obecny prezydent USA)

tRADYCJE W STANACH ZJEDNOCZONYCH

https://www.youtube.com/watch?v=OdigP3FVZBE——————————————————————————————–Najciekawsze atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca w USA

Mount Rushmore, pomnik składa się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii tego kraju. Przedstawieni tam prezydenci to (od lewej): George Washington(początek budowy 1930), Thomas Jefferson (1936), Theodore Roosevelt (1939) oraz Abraham Lincoln (1937). Góra ta znajduje się w Black Hills w hrabstwie Pennington.

 

Statua wolności, chyba każdemu znana, znajduje się w Nowym Jorku. Jest to dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

 

Las Vegas – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na świecie kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami i luksusowymi hotelami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem światowej stolicy rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji.

 

Times Square – plac w dzielnicy Midtown w okręgu Manhattan w Nowym Jorku znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i alei Siódmej. Jest to jedna z ikon Nowego Jorku. Słynie z wielkiej liczby reklam świetlnych.

 

Waszyngton – Stolica Stanów Zjednoczonych i siedziba rządu federalnego, Waszyngton to miasto położone na wschodnim wybrzeżu kraju, w Dystrykcie Kolumbii. To kosmopolityczne miasto, które jest skupiskiem wielu różnych kultur, Waszyngton jest powszechnie znany dzięki wielu ikonicznym zabytkom, takim jak Biały Dom, budynek Kapitolu, Pomnik Waszyngtona i Pomnik Lincolna.

 

Most Brookliński (ang. Brooklyn Bridge) – jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości 1834 m (przęsło główne znajdujące się nad wodą ma długość 486 m), szerokości 26 m i wysokości 84 m. Łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. W chwili zakończenia budowy w 1883 r. był jednym z największych stalowych mostów wiszących na świecie.

 

Najpopularniejsze osoby i ich osiągnięcia

  1. Angelina Jolie Voight – amerykańska aktorka, reżyserka, producentka filmowa, modelka i działaczka społeczna:

2. Taylor Alison Swift – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i aktorka.

 

3. Elvis Aaron Presley ( ur. 8 stycznia 1935 w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor. Wykonywał muzykę z pogranicza rocka, popu, country, rock and rolla czy rockabilly.

 

4. Neil Alden Armstrong – amerykański astronauta, dowódca misji Apollo 11. 21 lipca 1969 jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Wypowiedział słynne zdanie: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”

 

5. William „Bill” Henry Gates III – amerykański informatyk, przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft.

Różnice językowe pomiędzy Amerykańskim, a Brytyjskim akcentem


 

Galeria zdjęć, piękne zdjęcia USA

 

Serdecznie dziękuję za przeczytanie mojego wpisu na temat tego pięknego kraju, podzielcie się swoją opinia w komentarzach 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *