Bez kategorii Kulinaria Kultura

Easter – Tradition and dishes.

Witam wszystkich! W dzisiejszym wpisie opowiem wam trochę o tradycjach i potrawach podczas świąt wielkanocnych w Wielkiej Brytanii, oraz przedstawię wam kilka ciekawostek.

W Wielkiej Brytanii Wielkanoc przypada każdego roku o innej porze. Zwykle wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca następującej po pierwszym dniu wiosny na półkuli północnej. Oznacza to, że Niedziela Wielkanocna może wypadać między 22 marca a 25 kwietnia.

TRADYCJE I ZWYCZAJE

Easter bunny, czyli zajączek wielkanocny, pojawił się w brytyjskiej tradycji świąt wielkanocnych w połowie XIX wieku, wraz z rozpowszechnieniem zwyczaju przesyłania bliskim i znajomym kartek świątecznych z życzeniami. Zajączki wybrano nie bez powodu – zajęcze mamy zwykle rodzą wiele zajęczych dzieci, nazywanych kociętami (po angielsku to kittens), co świetnie wpisuje się w symbolikę tych świąt, związaną z nowym życiem.

Jajka zresztą nie tylko z tego powodu stanowią ważny element wielkanocnych obchodów. Podobnie jak w przypadku zajączka, stanowią symbol odrodzenia. W Wielkiej Brytanii królują te w formie czekoladowej – najpopularniejsza z brytyjskich firm produkujących te urocze słodkości, w roku 2020 przygotowała na rodzimy rynek ponad 500 milionów sztuk, czyli aż 3,5 sztuki na jednego mieszkańca Wysp!

Najpopularniejszymi zabawami wielkanocnymi w Wielkiej Brytanii są:

Egg rolling, czyli specyficznym wyścigu, w którym zawodnicy mają za zadanie turlać swoje jajko po trawiastym wzniesieniu. Wygrywa oczywiście ten, który zdoła najdalej dotoczyć swoją sztukę, nie uszkadzając przy tym skorupki, oraz

Egg tapping, to zderzanie ugotowanych jajek ze sobą przez dwie osoby w taki sposób, by stłuc skorupkę jajka współzawodnika, nie uszkadzając własnej. Jeśli przy stole zasiada większa ilość osób, konkurencja ta przybiera formę małego turnieju – wygrani z kolejnych par mierzą się ze sobą, aby ostatecznie wyłonić zwycięzcę… oraz zwycięskie, najbardziej wytrzymałe jajko.

Świąteczne dania kuchni Brytyjskiej:

Hot cross buns – to pieczone specjalnie na Wielki Piątek (Good Friday), niewielkie drożdżowe delikatnie słodkie bułki, zwykle z rodzynkami, przypominające wyglądem znane nam kajzerki. Ich znakiem rozpoznawczym jest krzyż, pieczołowicie i równo wycinany na wierzchu każdej z nich, a po upieczeniu wypełniany lukrem.

 

Simnel cake – to tradycyjne, wielkanocne brytyjskie ciasto z marcepanem i bakaliami, nieco przypominające keks. Jego wnętrze obfituje w suszone i kandyzowane owoce, orzechy i aromatyczne przyprawy. Zwyczajowo wierzch simnel cake dekorowany jest marcepanem, w formie 11 złotych kul, symbolizujących wszystkich apostołów… z pominięciem Judasza

Dziękuje za przeczytanie mojego wpisu, będzie mi miło jeśli udostępnisz, aby dotarł on do większego grona czytających. <3 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *