Kultura

Kulturowe ciekawostki Cardiff

Jednym z ciekawszych kulturowo miejsc w mieście jest Cardiff Castle okazały normandzki zamek i XIX-wieczna rezydencja utrzymana w stylu wiktoriańskiego neogotyku, położony w centrum Cardiff, należący do największych atrakcji turystycznych Walii Zamek w Cardiff 2 grudnia 1952 roku został wpisany na listę Zabytków Walii pod nr 13662 z zaliczeniem do klasy I z uwagi na to, że reprezentuje wyjątkowe architektoniczne cechy różnych epok, a zwłaszcza epoki wiktoriańskiej

Kolejnym miejscem mocno kulturowym jest National Museum Cardiff muzeum i galeria sztuki poświęcone historii Walii. Jest położone w centrum miasta. Budynek, w którym mieszczą się zbiory muzealne, został oficjalnie otwarty w 1927 roku. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty z dziedziny archeologii, geologii i historii naturalnej Walii oraz kolekcja dzieł sztuki jednym z najbardziej znanych dzieł w tym muzeum jest pejzaż Auvers w deszczu

Bute Park to duży park w mieście Cardiff, stolicy Walii. Obejmuje 130 akrów ogrodów krajobrazowych i parków, które niegdyś stanowiły teren zamku w Cardiff. Nazwa parku pochodzi od 3. markiza Bute, którego rodzina była właścicielem zamku.

Kultura Walii

Walia to historyczna celtycka kraina, w której po dziś dzień zachowały się liczne celtyckie tradycje. Walia posiada swój własny język, literaturą, mitologię, obyczaje i święta. To właśnie tu zaczęły powstawać pierwsze legendy arturiańskie. Narodowymi symbolami Walii są: czerwony smok, por, żonkil, podwójna harfa oraz herb księcia Walii.Herb księcia Walii, który to tytuł tradycyjnie nosi następca brytyjskiego tronu, składa się z korony i trzech strusich piór oplecionych wstęgą. Harfa nawiązuje do walijskich tradycji muzycznych, a zwłaszcza do tradycyjnych występów chórów męskich.W kulturze walijskiej bardzo duże znaczenia ma muzyka. Kraj ten słynie zwłaszcza z tradycyjnych chórów męskich, harfistów, oraz solistów wykonujących tradycyjny repertuar. Największym walijskim festiwalem muzyczno – poetyckim jest  National Eisteddfod.

Święta Kulturowe

Patronem Walii jest św. Dawid, którego święto obchodzone jest 1 marca. Inne ważne święta to: Calan Gaeaf  – święto podobne do Halloween, obchodzone pierwszego dnia zimy, Gwyl Fair y Canhwyllau, Calan Mai – odpowiednik May Day, święta obchodzonego 1 maja z okazji nadejścia lata , Calan Awst  – Noc Świętojańska, Dydd Santes Dwynwe – odpowiednik Walentynek, Calennig – Nowy Rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *