Podróżowanie

Edynburg – Stolica Szkocji

Edynburg – co o nim wiemy?

Jest on stolicą Szkocji od 1437 roku. Mieszka w nim ponad 507 170 osób.
Jego powierzchnia wynosi 263 km². Posiada on wiele atrakcji turystycznych, ukazujących piękno tego miasta.

Najsławniejsze dzielnice miasta polecane obejrzenia

Old Town – serce średniowiecznego Edynburga, znajduje się na niej większość jego historycznych zabytków. Znajduje się tu również dom Johna Knoxa, który wprowadził protestantyzm w Szkocji
Princes Street Gardens – w tym parku (a w zasadzie ogrodach) znajduje się dolinie pomiędzy Old Town a New Town. Od północy przylega do Princes Street. W czasie pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem w ogrodach tych, tuż pod zamkiem, odbywają się turnieje łyżwiarskie.
New Town – Nowe miasto zbudowane zostało w XVIII w., aby poprawić fatalne warunki życia w Old Town, które w owych czasach pozbawione było kanalizacji, a wąskie i kręte uliczki przyczyniały się do wybuchów licznych pożarów. W New Town powstały szerokie i przestronne ulice, budowane w stylu georgiańskim, przy których znajdowały się liczne budynki rządowe i ekskluzywne mieszczańskie apartamenty.
Park Holyrood – park, znajdujący się za Pałacem Holyrood, wznoszący się u podnóża wygasłego wulkanu. Pierwotnie obszar ten był terenem polowań, dziś jest to popularne miejsce spacerowe o powierzchni 260 ha.
Bruntsfield, Marchmont i Morningside – Na południowych przedmieściach znajdują się duże otwarte przestrzenie The Meadows i Bruntsfield. Stoi tu także średniowieczne Burgh Muir, które było miejscem kwarantanny dla ofiar średniowiecznej zarazy. Marchmont jest obszarem obleganym przez studentów.
Leith – Okolica portowa Leith wydaje się być oddzielona od reszty miasta– mieszkańcy uważają swoją dzielnicę za osobne miasto. Jest to poniekąd zgodne z prawdą, gdyż jeszcze w XIX w. była to odrębna miejscowość. 

Miejsca polecane do zwiedzenia w Edynburgu

Tutaj filmik z wyglądem całej panoramy Edynburgu.

Hope you liked it, see you next time!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *